Často kladené otázky

Ako si vybrať tú správnu cigaru?

Pri výbere cigary platí, že treba dbať najmä na skúsenosti s fajčením cigár a zároveň preferenciu chute. Ak ste začiatočník, určite si vyberte ľahkú, alebo najviac ľahkú až strednú cigaru. Dobrým výberom sú najmä cigary z Dominikánskej republiky pre ich lahodnú a jemnú chuť, alebo z Mexika pre skvelý pomer ceny a kvality. Skúsenejší fajčiari sa už orientujú podľa toho, aký charakter cigary im najviac vyhovuje. Krycí list Maduro zvyčajne dodáva cigare silu, príjemné zemité tóny a arómu kávy a kakaa. Krycí list Habano je najobľúbenejší krycí list, ktorý cigare dodáva správnu dávku sily a zaujímavé chuťové charakteristiky. Krycí list Connecticut zvyčajne skrýva ľahšie a jemnejšie cigary s arómou kvetov a letnej lúky.

Ako správne skladovať cigary?

Ideálne prostredie pre cigary má relatívnu vlhkosť 65%-75% a teplotu okolo 20 stupňov. V našich podmienkach je zvyčajne vnútorná teplota vyhovujúca, avšak bežná vlhkosť vzduchu (v panelovom dome môže byť menej ako 30%) nedosahuje hodnoty potrebné pre skladovanie cigár. Aby ste dosiahli ideálnu vlhkosť je potrebné držať cigary v uzavretom prostredí so zvlhčovačom. Pokiaľ máte väčšie množstvo cigár je dobré si zabezpečiť vzduchotesnú skrinku - humidor. Pri menšom množstve cigár stačí cigary držať v uzavretom sáčku do ktorého bežne balíme cigary pri nákupe a dokúpiť si k nemu vodný vankúšik na zvlhčenie. V každom prípade cigary nesmú byť na priamom slnku a najlepšie je, ak ich skladujeme v tmavom prostredí.

Dajú sa vyschnuté cigary znova navlhčiť?

Základný predpoklad pre navlhčenie vyschnutých cigár je, že nemajú popraskaný krycí list. Ak je krycí list popraskaný, aj po dobrom opätovnom navlhčení cigár ich nebude možné fajčiť. Ak je krycí list neporušený, stačí dať cigary do uzavretého prostredia a postupne ich zvlhčovať. Dôležité je, aby vlhkosť nešla hore príliš rýchlo inak hrozí riziko prasknutia krycieho listu. Preto zvyšujte vlhkosť prostredia postupne (napríklad tak, že zvlhčovací vankúšik navlhčíte iba trochu a až po pár dňoch ho navlhčíte úplne).

Ako rozlíšiť pleseň od vyzrážaného oleja pri dozrievaní cigary?

Pri správnom skladovaní cigár dochádza k prirodzenému dozrievaniu cigár. To znamená, že sa na ich povrchu vyzrážajú oleje, ktoré na prvý pohľad môžu pripomínať pleseň. Olej vytvorený pri dozrievaní je mastný, bielej farby, dá sa ľahko zotrieť a nezostávajú po ňom žiadne stopy na cigare. Pokiaľ sa jedná o povlak sfarbený do zelena a po jeho odstránení na cigare ostane škvrna, jedná sa pravdepodobne o pleseň. V takom prípade treba napadnuté cigary dať preč z humidoru a humidor dezinfikovať.

Ako navlhčiť nový humidor?

Zvlhčovač ponorte celý do misky s roztokom do humidoru, prípadne s destilovanou vodou pokým sa poriadne nenavlhčí. Zväčša stačí 10-15 minút. Následne položte zvlhčovač štrbinami smerom dole na utierku aby prebytočná tekutina odtiekla, utrite ho suchou utierkou a vložte na určené miesto do vnútra humidoru. Do humidoru pri prvom navlhčení vložte aj ďalší zvlhčovač, prípadne nádobu naplnenú destilovanou vodou a zatvorte. Keď bude vlhkomer ukazovať správnu vlhkosť (teda 70%) vyberte misku s vodou a vložte cigary.

Ako otestovať či vlhkomer ukazuje správne hodnoty?

Test vlhkomeru môžeme jednoducho urobiť za pomoci soľného roztoku. Budeme potrebovať vrchnák od pet fľaše, soľ, vodu a uzatvárateľný sáčok. Do vrchnáka od pet fľaše nasypeme soľ, navlhčíme ju. Nie tak aby soľ plávala vo vode, prípadný nadbytok vody vylejeme. Takto navlhčenú soľ vložíme do uzatvárateľného sáčku spolu s testovaným vlhkomerom. Po 24 hodinách by mal vlhkomer ukazovať 75%. Ak ukazuje inú hodnotu, stačí si poznačiť rozdiel - ten ostáva rovnaký aj keď je vlhkomer v humidore.

Môžem skladovať cigary v celofáne alebo v tube?

Aj celofánový obal aj hliníková tuba prepúšťajú vlhkosť a teda žiadnym spôsobom nezhoršujú podmienky skladovania. Avšak aj tuba aj celofán sú primárne určené na ochranu cigary pri manipulácii a preto po umiestnení v humidore strácajú zmysel, navyše narúšajú estetický dojem po otvorení humidoru. Preto odporúčame skladovať cigary bez obalov.

Ako sa má správne orezať cigara?

Pred zapálením cigary je potrebné ju orezať. Väčšinou má cigara plochú čiapočku, prípadne ak je cigara pyramídového tvaru, má špicaté ukončenie. Pri orezaní cigary je dôležité, aby sme orezali dostatočne veľa, inak sa bude cigara ťažko ťahať. Zároveň ak odrežeme príliš, začne sa nám z cigary odvíjať krycí list, nakoľko čiapočka drží krycí list na mieste. Preto sa odporúča odrezať približne 2/3 čiapočky - takéto orezanie poskytuje dostatočný ťah pri fajčení a zároveň zostatok čiapočky cigaru stále drží pokope.

Aký je najlepší spôsob zapálenia cigary?

Cigara sa dá zapáliť mnohými spôsobmi. Najdôležitejšie je zapalovať ju tak, aby to čo najmenej ovplyvnilo jej chuť. To znamená najmä vyhnúť sa benzínovým zapalovačom. Takisto v prípade, že na zapálenie použijeme zápalku, treba najprv nechať vyhorieť koniec zápalky so sírou, aby sa nám sírový dym nedostal do cigary. Najbežnejšie sa na zapálenie cigary používa tryskový zapalovač plnený plynom. Je možné použiť aj úplne bežný vreckový zapalovač, býva to však menej komfortné. S obyčajným zapalovačom je zvyčajne potrebné cigaru zapalovať popri ťahaní (podobne ako cigaretu). Pokiaľ použijeme tryskový zapalovač, môžeme najprv zapáliť koniec cigary, až kým sa nám celý nerozpáli do červena a až potom začať cigaru ťahať. Ak sme ju dobre zapálili, pôjde nám to bez problémov. Pri zapalovaní je vhodné s tryskou krúžiť po konci cigary, aby sa nám zapálil rovnomerne celý prierez. Nedá sa tu nespomenúť iný, vcelku nezvyčajný spôsob zapaľovania - s pomocou cédrového dreva. Niektoré cigary sú zabalené do tenkého plátku cedrového dreva. Cigaru môžeme zapáliť aj tak, že najprv zapálime cédrové drevo a až následne zapálime cigaru pomocou horiaceho cédru. Niektorí odborníci tvrdia, že takto zapálená cigara chutí najlepšie.

Ak ma pri fajčení cigary vyruší neodkladná záležitosť a cigara mi vyhasne, môžem si cigaru znovu zapáliť aj po dlhšej dobe?

Najlepšie je cigaru fajčiť celú bez opätovného zapalovania. Vtedy má najlepšie chuťové charakteristiky. V závislosti od cigary a spôsobu fajčenia je možné cigaru zapáliť aj po dlhšej dobe. Cigara však bude mať mierne inú chuť a nemusí chutiť práve najlepšie. Odporúčame si teda cigaru skúsiť zapáliť a pokiaľ nám chutí, môžeme ju v pokoji dofajčiť.

Ako dlho môžem cigary skladovať?

Cigara v dobrých podmienkach (relatívna vlhkosť 60% - 75% a teplota okolo 20 stupňov) vydrží veľmi dlho, aj celé desaťročia. Podobne ako víno, aj cigary dozrievajú a časom získavajú zaujímavé charakteristiky. Podľa toho o akú cigaru sa jedná, môže cigara vyzretím získať výnimočnú chuť a byť veľmi žiadaná. Podobne ako s vínom, niektoré cigary sú na zrenie vhodnejšie ako iné. Sú cigary, ktoré je možné fajčiť aj po viac ako 20 rokoch a ich vek im dodáva naozaj unikátny chuťový profil. Vo všeobecnosti však odporúčame vyfajčiť vaše cigary do 10 rokov od ich uskladnenia.

Môžem si u vás zakúpiť balenie cigár bez zdravotných varovaní?

Podľa zákona č.89/2016 Z.z. - Zákon o výrobe, označovaní a predaji tabakových výrobkov a súvisiacich výrobkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov, musí byť na každom spotrebiteľskom balení tabakových výrobkov zdravotné varovanie. Preto vám nemôžeme predať žiadne balenie bez zdravotných varovaní. Ak máte záujem o pekný obal na cigary, odporúčame Vám vybrať si z našeho príslušenstva - z rôznych púzdier, cestovných humidorov alebo darčekových krabičiek.

Môžete mi poslať tovar do zahraničia?

Žial vzhľadom na to, že tabakové výrobky podliehajú špeciálnemu režimu, zasielanie tabakových výrobkov do zahraničia nie je možné.

(Kód: )

Navigácia

Domcigar.sk Akcie Cigary
  • i Pre prezeranie tejto kategórie musíte byť prihlásený.

Cigarky
  • i Pre prezeranie tejto kategórie musíte byť prihlásený.

Hodinky Fajky
  • i Pre prezeranie tejto kategórie musíte byť prihlásený.

Fajkový tabak
  • i Pre prezeranie tejto kategórie musíte byť prihlásený.

Príslušenstvo