Cigarový popol - II.časť

09.12.2019

Zmes rôznych tabakov je okrem chute základom aj pre formu prepalu. Volado je tabak, ktorý pochádza  z najspodnejšej časti rastliny. Má vysoký podiel minerálov  a horí veľmi dobre. Seco pochádza zo strednej sekcie rastliny, horí o niečo horšie, avšak vďaka tomu je korenistejší a aromatickejší ako Volado. Z tej najvrchnejšej časti rastliny sa vyrába zle horiaci Ligero. Dodáva cigare intenzitu a „fyzicky“ pôsobí na telo fajčiara. Zároveň je Ligero najhrubší list, ktorý dodáva cigare štruktúru a pevnosť.

Rozličné vlastnosti tabaku určujú typickú štruktúru cigary. V centre tabakového zvitku by sa mal umiestiť zle horiaci Ligero. Tu je teplota horenia najvyššia. Okolo neho sa umiestni najlepšie horiaci Seco a úplne navrch dobre horiaci Volado.  Ak je umiestnenie správne, je prepal rovnomerný napriek rozdielnym vlastnostiam tabaku.

Každý milovník cigár už nepochybne zažil, že jeho cigara veľmi zle horela - kolísavosť, tunelovanie, veľkú nepravideľnosť. Všetko toto v ňom zanechá pochybnosti či správne fajčí, avšak v týchto prípadoch za to naozaj nemôže:

Kolísavosť /canoeing/

Ak horí cigara nakrivo, na jednu stranu, dôvod spočíva zvyčajne v tom, že šúľač pri výrobe neumiestnil zle horiaci Ligero presne do stredu.  (viď obrázok č.1.)


Tvorenie kráterov /tunneling/

Ak sa na horiacom konci cigary vytvorí priehlbina, v tom prípade sa jedná o chybu pri šúľaní. Torcedor (špecialista na šúľanie cigár) spravil chybu pri usporiadaní listov, do stredu použil Volado a na vrch zle horiaci Ligero. (viď obrázok č.2.)

Kužeľ a krátre /conical crater burn/

Zhorený koniec v tvare kužeľa s krátermi môže, ale nemusí byť chybou pri šúľaní. Keď sa ako vonkajší list použije namiesto Volado list Seco, tak cigara zhorí v strede správne ako kužeľ, okolo ktorého sú krátery a vonkajšok vyčnieva. (viď obrázok č.3.)


Rovnomerný prepal /straight burn/

Typické horenie krátkej výplne, v ktorej sa používa sekaný tabak. V tomto prípade horí úplne rovnomerne. (viď obrázok č.4.)

Prepal v tvare kužeľa /conical burn/

Tak by mala perfektne ušúľaná cigara zhorieť. Vnútri cigary horí zle horiace Ligero pomaly a zanecháva po sebe tvar kužeľa. (viď obrázok č.5.)Nakoniec si musíme pamätať, že cigara by nám mala priniesť potešenie. Niektorí to zažijú pri súťažiach o najdlhší popol, iní zas pri pokojnom užívaní tohto úžasného produktu. Ale aj takýto výrobok ručnej výroby môže obsahovať chyby. Tento článok by mal byť nápomocný pri rozlišovaní jednotlivých chýb .Milí zákazníci radi by sme Vás informovali, že naša prevádzka Dom Cigár Banská Bystrica bude dňa 22.7.2024 z technických príčin ZATVORENÁ. Ďakujeme za pochopenie.

(Kód: )

Navigácia

Domcigar.sk Akcie Cigary
  • i Pre prezeranie tejto kategórie musíte byť prihlásený.

Cigarky
  • i Pre prezeranie tejto kategórie musíte byť prihlásený.

Hodinky Fajky
  • i Pre prezeranie tejto kategórie musíte byť prihlásený.

Fajkový tabak
  • i Pre prezeranie tejto kategórie musíte byť prihlásený.

Príslušenstvo